ELEKTROFÜZYON KAYNAK MAKİNELERİ

ELEKTROFÜZYON KAYNAK MAKİNASI FİYATI

Elektrofüzyon, manşonların, vanaların, dirseklerin ve dişlerin eklenmesi gerektiği yerler gibi, alın kaynağın uygulanabilir olmadığı durumlarda PE borularının birleştirilmesinde kullanılan basit bir yöntemdir.

ELEKTROFÜZYON KİRALAMA FİYATI

GÜNLÜK / 150₺

AYLIK / 1200₺

0539 672 32 320532 406 7327

FÜZYON MAKİNESİ KİRALIK

İKİNCİ EL PE BORU ELEKTROFÜZYON KAYNAK MAKİNE FİYATLARI

0539 672 32 32

POLİETİLEN ALT YAPI ELEKTROFÜZYON KAYNAK İŞLEMİ

Elektrofüzyon, manşonların, vanaların, dirseklerin ve dişlerin eklenmesi gerektiği yerler gibi, alın kaynağın uygulanabilir olmadığı durumlarda PE borularının birleştirilmesinde kullanılan basit bir yöntemdir. Hazır fitingler, hem fitingin hem de borunun plastiğini eriten ve bunların birbirine kaynaşmasını sağlayan elektrikli bir ısıtma bobini kullanılır. Füzyon zamanı gibi kaynaklanacak armatürün özellikleri, armatür üzerindeki bir barkodla kaydedilir. Bir elektrofüzyon kontrol ünitesi (ECU), bobini ısıtmak için gereken elektrik enerjisini sağlar. Bobine enerji verildiğinde, bitişik malzeme erir ve boru yüzeyi ile temas eden bir genleşme havuzu oluşturur. Isı enerjisinin sürekli eklenmesi, boru yüzeyinin erimesine neden olur ve bir boru eriyiği ile birleşme eriyiği karışımı meydana gelir; bu iyi bir kaynak elde etmek için hayati öneme sahiptir. Isı döngüsünün sona ermesinin ardından, bağlantı parçası ve boru soğumaya bırakılır ve erimiş malzeme kaliteli bir eklem oluşturmak üzere katılaşır.

Bazen eriyik malzeme ve donma bölgeleri olarak adlandırılan sıcak ve soğuk bölgeler, bobine enerji verdikten sonra oluşur. Bu bölgelerin uzunluğu, genişliği özellikle önemlidir. Her bölge, füzyonun fitting soketinin belirli bir uzunluğuna kadar kontrol edilmesini ve erime basıncının da tüm birleştirme işlemi boyunca kontrol edilmesini sağlar. Bobinin soketin iç yüzeyine göre hassas bir şekilde kontrol edilen perdesi ve konumlandırması, eşit ısı dağılımı sağlar.

Temel füzyon parametreleri: sıcaklık, basınç ve zaman, bu parametreler kaynak bilgileri kendisinden okunarak barkoddan belirlemek için programlanan ECU tarafından kontrol edilir. ECU ayrıca takip edilen prosedürün kalıcı bir kaydını sağlar.

Hendek içi elektrofüzyon kaynağının sadece bir kişi tarafından güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan kompakt ECU’lar mevcuttur.

Elektrofüzyonun etkinliği, birleştirme yüzeylerinin hazırlanmasına ve kaynaklanacak yüzeylerin kaynak ve soğutma döngüleri sırasında tatmin edici bir temasa sahip olması gibi hususlara dikkat edilmesine bağlıdır. Kaynaşacak olan boru yüzeyleri, füzyondan önce yüzey oksidasyon katmanını arındırmak için kazınmalıdır. Füzyon döngüsü sırasında boru kelepçeleri veya diğer onaylanmış sınırlama, hizalama ve boruları bağlama yöntemleri kullanılmalıdır.

Birleştirme yüzeylerini hazırlamak için, boru yüzeyinin, boru yüzeyinin tamamını belirtilen alan üzerinde yaklaşık 0,3 mm derinliğe çıkarmak için boru veya fitting üreticisi tarafından önerildiği gibi uygun bir boru kazıyıcı ile kazınması gerekir. Manuel ve otomatik raspa, törpüler, zımpara kağıdı, vb. bu işlevi görür. Kazıma işleminden sonra kazınmış yüzey, herhangi bir toz artığını gidermek için boru veya fitting üreticisi tarafından önerildiği gibi yetkili bir Ispropanol emprenye malzemeyle silinmelidir. Türkiye’de solvent mendil kullanımı yaygındır. Sıvı solvent ya da solvent mendil boru yüzeyindeki artık malzemeyi siler, arındırır ayrıca yapısı gereği temizleme işlevinden sonra kendi artığını malzeme üzerinde bırakmaz. Kazınmış yüzeyi silmek için metil alkoller, aseton, metil etil keton (MEK) veya başka çözücüler önerilmez. Hazırlanan yüzeyler devam etmeden önce tamamen kuru olmalıdır.

Elde edilen bağlantı, uygun şekilde yapıldığında, orijinal boru kadar güçlüdür ve rutin kurulum ve çalışma sırasında uygulanan tüm yüklere dayanabilir.

Referanslar

ISO 12176-2: 2000 Plastik boru ve ek parçaları – Polietilen sistemleri birleştirme için ek parçalar.

İlgili anahtar kelimeler: elektrofüzyon, füzyon borusu, boru füzyonu, elektrofüzyon kaynağı, elektro füzyon kaynağı, lokma füzyon kaynağı süreleri, füzyon kaynağı tanımı, sigorta borusu, plastik gaz borusu kaynağı, elektrik füzyon kaynağı nedir, elektrofüzyon kaynak işlemi, plastik boru füzyonu, füzyon kaynağı plastik boru, elektrofüzyon hdpe, hdpe elektrofüzyon kaynağı, elektro sigorta, boru ekleme yöntemleri, pe plastik boru, poli boru ekleme, elektro füzyon ek yeri, hdpe boru elektrofüzyon kaynak, elektrofüzyon sıyırıcı aletleri, elektrik füzyon kaynak boru işlemi, ısı ile hdpe şekillendirme, hdpe elektrik borusu, hdpe füzyon kaplinleri, elektro füzyon derzi hdpe, hdpe solvent kaynak, hdpe boru kazıyıcı aleti, hdpe boru kaynak prosedürü, hdpe elektrofüzyon bağlantı parçaları