PE BORU TAMİRİ

PE 100 BORU KAÇAK TAMİRİ

İSTANBUL ANADOLU – AVRUPA YAKASI 7/24 PE BORU TAMİRİ

0(539) 672 32 32

0(539) 672 3232

akaylarenerji@gmail.com

POLİETİLEN BORU VE BAĞLANTI PARÇALARININ TAMİRİ

Hasarlı PE boruyu onarma yöntemi, devam eden hasarın derecesine bağlıdır. Lokalize hasar, hasarlı alanın etrafına sabitlenmiş bir elektrofüzyon eyer veya kelepçe kullanılarak onarılabilir. Böyle bir onarım, füzyon işleminde üretilen ısı nedeniyle boruda gaz veya diğer yanıcı akışkanların bulunduğu yerlerde uygun olmayabilir. PE kapsülleme teknikleri ise, son zamanlarda geliştirilmiştir ve lokal onarımlar için uygun olabilir. Bu teknikler hakkında detaylı bilgi boru üreticilerinden edinilebilir.

PE_BORU_TAMİRİ

Daha kapsamlı hasar, boru bölümünün kesilmesini ve değiştirilmesini gerektirir. Bu nispeten basit bir işlemdir, ilk önce hasarlı bölümü sıkma aletleri kullanarak izole eder, bölüm kesilerek ve bölümleri bağlamak için elektrofüzyon manşon, dirsek, seddle gibi kuplörleri kullanarak yeni boru ile değiştirilir. Değiştirme bölümünün, boru hattının bütünlüğünü korumak için uygun çap ve basınç derecesinde olması önemlidir.

Polietilen boru kangal sarım şeklinde ya da boy boru halinde gelir ve su, sıvı, diğer akışkan ve gazların dağıtım ve taşınması için monte edilir. PE borular zamanla ve ağaç köklerinin yardımıyla sızıntılar geliştirebilir. Kökler büyüdükçe boruya doğru baskı oluşturabilir, üzerine yük binince sıkışan toprak birikinti arasındaki sert malzemeler(taş vb.) boruya baskı uygulayarak delikler meydana getirir.

Pe_içme_suyu_boru_tamiriBu tür borudaki onarımlar, zeminin derinliklerine monte edilirse ve delik bol miktarda boru hareketine izin verecek kadar büyük değilse zor olabilir. Sızıntı kaynağının yerini belirlemek de zor olabilir. Bazen avludaki ıslak alanı kazarak sorun kolayca bulunabilir. Ancak her zaman bu kadar şanslı olmayabilirsiniz ve sızıntı kaçak mahallinden çok uzakta da meydana çıkabilir. Her iki durumda da teknik cihazlar kullanılarak asıl mahal tespit edilerek kazım gerçekleştirilir.

Sızan Siyah Bir Polietilen Boruyu Sabitlemek İçin

Suyu kapatın – Kazmaya çalışırken su kaynatmak istemezsiniz. Sızıntıya yaklaştığınızı düşünüyorsanız suyu her zaman açabilirsiniz. Ya da, kaçağın tam olarak nerede olduğunu görmek için boru açıldıktan sonra suyu açın.

Dikkatle kazın – Borunun ne kadar derininde bulunduğunu bilmiyorsanız, boruya çarpmamak için dikkatli bir şekilde kazmanız gerekir. Ne kadar derin olduğunu biliyorsanız, yaklaşana kadar ilk biti hızlıca kazabilirsiniz. Aksi takdirde, yavaşça kazın. Doğru derinliğe yaklaştıkça, deliği kazarken daha fazla kontrole sahipseniz, daha küçük bir hendek açma tarzı küreklere geçin. Çalışmanızı kolaylaştırmak için borunun etrafına ve altına tam olarak maruz kaldığınızdan emin olun. Su hattına empoze olabilecek kökleri daha sonra orada olduğunuz için kesin.

yangın_hidrant_montajı

Kesimi planlayın – İlk önce kaçağın yerini iki kez kontrol edin. Onarım için hangi rakorları kullanacağınıza karar verebilmeniz için sızıntının gerçekte nerede olduğunu belirlemek önemlidir (Polietilen boru tamir rakorları). Sızıntı bir tişeyde ise, kelepçeleri gevşetebilir ve dikenli teli borudan sadece bir borunun kesilmesi için çıkarabilirsiniz. Çalışmak için sadece küçük bir odanız olacağından, mümkünse bir armatürün birden fazla tarafındaki boruyu kısaltmaktan kaçınmak istersiniz. Bu nedenle, bulunduğu yere göre onarım yapmak için borunun en iyi nasıl kesileceğine karar verin. Ardından boruyu kesmek için bir boru kesici kullanın.

Bağlantı parçalarını takın – Dikenli bağlantı parçalarını boruya takmadan önce kelepçeleri boruya yerleştirin. Armatürün bir ucunu sonuna kadar iterek boruya yerleştirin. Bağlantı elemanını içeri itmekte güçlük çekiyorsanız, dikenleri yağlamak için WD-40 veya biraz sıvı sabun kullanın. Ardından borunun her iki ucunu kaldırın, bağlantı parçasının diğer ucunu karşı boruya hizalayın ve bağlantı parçasını boruya doğru itin. İPUCU: Ekstra tutuş için bir armatürün her iki tarafında iki kelepçe kullanmak iyi bir fikirdir. Kelepçeleri farklı yönlere çekecek şekilde kademelendirin.

Pe_alın_kaynağı

Kelepçeleri sıkın – Hortum kelepçelerini, çubukların üzerine gelecek şekilde yukarı kaydırın. Hortum kelepçelerinin her birini bir tornavidayla sıkın. Kelepçelerin sağlam olduğundan ve hareket etmediğinden emin olun.

Sızıntı olup olmadığını kontrol edin – Herhangi bir dolgudan önce sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için suyu açın. Bazen kelepçelerin biraz daha fazla sıkılması gerekir, bu yüzden onları örtmeden önce sızmayacaklarından emin olmak için bolca zaman verin. Kesin bir şeyden emin olduktan sonra, sızıntıyı tıkamaktan kaçınmak için kirleri boru etrafında toplamaya dikkat ederek kirleri doldurmaya dikkat edin.

Gömülü Tamir için Genel Kurallar

PE İçme Suyu Basınç Boruları

Geleneksel boru sistemleri, her 20 fitte bir conta sızdırmaz zil ve bağlantı mafsallarına sahiptir, bu da her bağlantıda potansiyel bir bakım ve onarım noktası olabilir. Metalik borular, boruların ömrü boyunca sürekli bakım gerektirebilecek korozyona maruz kalır. Isı ile kaynaştırılmış yüksek yoğunluklu polietilen (PE) boru hattı sadece korozyona ve kimyasallara dirençli değildir, aynı zamanda 40 ila 50 fit aralıklarla sızdırmaz bağlantılar, öngörülemeyen üçüncü taraf hasarları dışında bakım gerektirmeyen bir sistem sağlayan borunun kendisi kadar güçlüdür. Eğer

PE üçüncü şahıslar tarafından zarar görmüştür, onarım yöntemleri gerekebilir

boru sistemini mümkün olan en kısa sürede tekrar hizmete sokmak. Bu belge PE’nin onarımı için genel yönergeler sağlayacaktır. PE boru sistemlerinde çeşitli onarım yöntemleri için prosedürler ve / veya spesifikasyonlar oluşturulmasında faydalı olmalıdırlar.

Yer üstü onarımlar için boru hareket ettirildiğinde hasar kesilebilir ve yedek boru sisteme alınabilir veya elektro-kaynaştırılabilir.

Kısıtlama Yöntemleri

Mekanik Onarım Montaj Kısıtlaması

Mekanik onarım bağlantı elemanını sabitlemenin en yaygın yöntemi, her bir boruya bir destek flanşı eklemektir ve mekanik bağlantı parçasının her bir ucuna uygun sayıda Flex Sınırlamalarını elektro-füzyonla birleştirmektir. Her bir uca birleştirilmiş Flex Kısıtlamalarının sayısı boru çapına bağlıdır (doğru montaj talimatları için montaj üreticisine başvurun). Esnek Kısıtlamalar uygun şekilde soğutulduktan sonra, manşon, salmastralar, contalar ve cıvatalar gibi mekanik bileşenler, tutma işlemini tamamlamak için üreticinin prosedürlerine göre monte edilebilir.