KİRALIK KOMPAKTÖR

Kompaktör, sıkıştırma yoluyla atık malzeme veya biyo kütle gibi malzemelerin boyutunu azaltmak için kullanılan bir makine veya mekanizmadır. Talebe göre istenilen her lokasyonda kullanılmak üzere kompaktör kiralama hizmeti sunuyoruz. Üstelik bir telefon uzağınızdayız.

İSTANBUL ANADOLU – AVRUPA YAKASI 7/24 HİZMET

0 (539) 672 32 32

0 (532) 406 73 27

kiralık_kompaktör

YAPI – ALT YAPI SEKTÖRÜNDE KOMPAKTÖR KULLANIMI

İnşaatta üç ana tip kompaktör vardır: plaka, tokmak ve yol silindiri. Silindir tipi kompaktörler, beton veya taş temellerin veya levhaların altındaki taban katmanı olarak ezilmiş kayayı sıkıştırmak için kullanılır. Plaka sıkıştırıcı, titreşimli plaka veya dış müdahale, büyük bir titreşimli taban plakasına sahiptir ve tokmak sıkıştırıcısının daha küçük bir ayağı bulunurken, seviye derecesi oluşturmak için uygundur. Tokmağı veya hendek tokmağı, esas olarak, dolguyu su veya gaz besleme boruları vb. İçin dar siperlerde sıkıştırmak için kullanılır. Yol silindirlerinde titreşimli silindirler de olabilir.

Sıkıştırıcı yani kompaktör, atık malzeme veya biyokütle gibi malzemelerin boyutunu sıkıştırma yoluyla azaltmak için kullanılan bir makine veya mekanizmadır. Çöp sıkıştırıcısı, genellikle bir ev veya iş yeri tarafından ürettiği çöp hacmini azaltmak için kullanılır. Lojistiği geliştirmek için genellikle kompakt ve sarılmış balyalar yapmak için bir balya sarıcı sıkıştırıcı kullanılır.

Normalde hidrolikle çalışan sıkıştırıcılar birçok şekil ve boyutta olabilir. Örneğin, katı atık sahalarında, atık toplama araçları tarafından biriktirilen atıkları sürmek için çöp depolama kompaktörü adı verilen çivili çelik tekerleklere sahip büyük bir traktör (tipik olarak bir buldozer bıçağının bazı varyantlarının takılı olduğu dönüştürülmüş bir ön yükleyici) kullanılır.

Plakalarda ve silindirlerde titreşim, hızla dönen eksantrik kütleler tarafından sağlanır. Daha küçük plakalarda, titreşim ileriye doğru hareket etme eğilimine neden olurken, bazı daha büyük plakalara yön kontrolü sağlanır. Tokmağa ayak, bacakta dikey olarak kayan bir manşon üzerine monte edilir. Manşonun içinde, bir piston bir redüksiyon dişlisi, krank ve biyel kolu ile motor tarafından yukarı ve aşağı sürülür. Pistonun üstündeki ve altındaki önemli helezon yaylar, sürgülü kovana bağlanır. Manşon ve ayak arasındaki bağlantı küçük bir açıdadır, böylece tokmak operatörden uzar. Bu nedenle titreşim hareketi dikeyden biraz uzakta ve bu tokmaka ileri doğru ‘yürüme’ eğilimi veriyor. Bacaktaki kayar mafsal esnek bir körük ile korunur.

İngiltere’de “wacker plate” veya sadece “wacker” adı, bu tür cihazların tanınmış bir üreticisi olan Wacker Neuson adından türetilen plaka kompaktörleri ifade etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. İsim, doğru Alman vacker’ın aksine İngiliz tarzında balina avcısı olarak telaffuz edilir. Bir tokmak, İrlandalı inşaat işçilerinin geleneksel kaynağı ve operatörün kulpları bir motosiklet gibi tutan çekiçle “sürdüğü” şekli nedeniyle, halk dilinde “Paddy’nin Motosikleti” olarak adlandırılır.

Normalde hidrolikle çalışan kompaktörler birçok şekil ve boyut alır. Örneğin depolama sahalarında, atık toplama araçları (WCV’ler) tarafından çöpe atılan atıkları sürmek için depolama sahası kompaktörü adı verilen çivili çelik jantlara sahip büyük bir traktör (tipik olarak buldozer bıçağının bazı varyasyonuna sahip dönüştürülmüş bir ön yükleyici) kullanılır. Kompaktörler de kendi içinde gruplara ayrılır; çöp sıkıştırıcı kompaktörler genellikle bir ev veya işletme tarafından ürettiği çöp hacmini azaltmak için kullanılır. Bir balya sarıcı kompaktör, lojistiği iyileştirmek için genellikle kompakt ve sarılı balyalar yapmak için kullanılır.

WCV’lerin kendileri, aracın taşıma yükünü arttırmak ve kaç kez boşaltması gerektiğini azaltmak için kullanılan bir sıkıştırma mekanizması içerir. Bu genellikle toplama haznesini süpüren ve malzemeyi önceden yüklenmiş olana sıkıştıran hidrolik olarak çalışan kayar plakalar şeklini alır.

Hurda metal işlemede farklı kompaktörler kullanılır, en bilindikleri araba kırıcıdır. Bu tür cihazlar ya bir hurda otomobili büyük inen hidrolik olarak çalışan bir plaka ile düzleştirilen “gözleme” tipinde ya da otomobilin büyük bir kübü benzeyene kadar çeşitli yönlerden sıkıştırıldığı balyalama presinde olabilir.